روغن زیتون اصل رودبار می تواند سوسکهای منزلتان را از بین ببرد!

پلی فنول ها به جلوگیری از اکسید شدن چربی ها کمک می کنند و بنابراین EVOO حتی زمانی که در دمای مورد نیاز برای سرخ کردن غذاهای کم عمق استفاده می شود پایدار می ماند.

از آنجایی که روغن زیتون اصل رودبار و سایر روغن‌ها مانند روغن آفتابگردان حاوی سطوح پایین‌تری از پلی فنول‌ها هستند، چربی‌ها به خوبی از تجزیه شدن در حین پخت محافظت نمی‌شوند.

یکی دیگر از دلایل مهم پایداری EVOO این است که نوع اصلی چربی آن چربی تک غیراشباع است، این هم یک چربی سالم است و هم در برابر اکسیداسیون کاملاً مقاوم است.

چربی تک غیراشباع نیز نوع اصلی چربی موجود در روغن کلزا است، اما برخلاف EVOO، روغن کلزا حاوی سطوح بسیار بالایی از چربی غیراشباع چندگانه به نام اسید آلفا لینولنیک است. این خیلی پایدار نیست و دلیل دیگری است که چرا روغن کلزا را بیش از حد گرم کنید ایده خوبی نیست.

روغن نارگیل اغلب به عنوان یک روغن سالم برای استفاده توصیه می شود اما روغن نارگیل حاوی سطوح بالایی از چربی های اشباع شده است که می تواند به طور قابل توجهی سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (یا LDL) را افزایش دهد (که گاهی اوقات به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود).

افزایش کلسترول LDL با بیماری های قلبی عروقی مرتبط است و شواهدی وجود دارد که چربی اشباع شده در روغن نارگیل خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

یکی از پیام های مهم در مورد EVOO این است که به نظر می رسد زمانی که به عنوان بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف شود بسیار موثرتر است – که معمولاً سرشار از سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات، ماهی و روغن زیتون است.

این احتمالاً به این دلیل است که روغن زیتون فرابکر و پلی فنول های مفید آن با سایر مواد غذایی از جمله سبزیجاتی که به عنوان بخشی از این رژیم مصرف می شوند، تعامل دارند.

رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان، بیماری های قلبی عروقی و بیماری آلزایمر مرتبط است، این ممکن است قیمت اضافی EVOO را ارزش پرداخت کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.