با روفرشی بافت یزد نگران زمین خوردن کودکان خود نباشید!

یزد با مردمان هنردوستش یکی از استان های ایران است که در کویر واقع شده است. این استان در برهه های زمانی مختلف و در عرصه های مختلف هنری نقش برجسته ای در حفظ هویت هنر ایرانی داشته و در زمینه های منسوجات دستباف (شعربافی)، معماری سنتی، قالی بافی، سفالگری آثار ماندگاری را به وجود آورده است.

بنابراین نباید از فرش دستباف و روفرشی بافت یزد در این زمینه غافل شد و متخصصان این حرفه باید به آن توجه دقیق داشته باشند، از این رو بررسی و گردآوری ادبیات مکتوب در مورد طرح، رنگ و نقش فرش دستباف یزد آنچنان که باید مورد توجه کارشناسان و نویسندگان هنری قرار نگرفته است.

گاهی اوقات آنها مواد ارائه شده را شخصی سازی کرده اند، زیرا به وضوح می توان ایرادات و ناهمگونی هایی را در رابطه با تعاریف، طرح اصلی فرش ها، نقش و نگارها و حتی نام صحیح آنها مشاهده کرد.

فرش های دستباف به دلیل اینکه از مواد طبیعی ساخته شده اند، اگر در محیطی مناسب نگهداری نشوند، به سرعت پوسیده می شوند، هویت فرش دستباف گویی نادیده گرفته می شود، ممکن است سرنوشتی مشابه داشته باشد.

اطلاعات زیادی در مورد فرش دستباف یزد از قبیل: چگونگی آغاز قالی بافی، سیر تحول، نقش و نگارها در فرش دستباف این منطقه، اولین طراحان و به ویژه انگیزه آنها برای انتخاب طرح، به دلیل مرگ اصیل و اصیل در حال از بین رفتن است.

صاحبان هنرهای عامیانه این منطقه اما با مطالعه و جستجوی بیشتر در این زمینه ها و همچنین انجام تحقیقات میدانی گسترده تر به ویژه در مناطق روستایی می توان به نتایج کامل تری رسید (ممکن است افرادی از تاریخچه فرش یزد اطلاعاتی داشته باشند).

بررسی متنوع‌ترین نقوش فرش‌های وگیری به جای مانده در یزد به ویژه در مجموعه‌های خصوصی که از زمان قاجار در یزد بافته می‌شود، پژوهش حاضر با استفاده از روش تحقیق توصیفی، با استناد به منابع کتابخانه ای، با تکیه بر مصاحبه اجتماعی، مشاهده فرش های باقی مانده و عکس برداری از آنها، به بررسی و معرفی مهم ترین و پررونق ترین فرش ها با طرح های وگیرایی در این عصر می پردازد، شروع قالی بافی و مشخصات فنی بافت و رنگرزی آن در استان.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.