با روغن سویا شپش های موی سر را از بین ببرید!

اگرچه روغن سویا با برخی از فواید سلامتی مرتبط است، مصرف منظم روغن سویا ممکن است بر سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد.

روغن سویا حاوی نسبت بالایی از چربی های امگا ۶ است.

اگرچه هر دو چربی امگا ۶ و امگا ۳ در رژیم غذایی مورد نیاز هستند، اما اکثر مردم غذاهای غنی از امگا ۶ و چربی های امگا ۳ بسیار کم مصرف می کنند. این به این دلیل است که بسیاری از غذاهای فرآوری شده سرشار از چربی های امگا ۶ هستند .

این عدم تعادل می تواند منجر به التهاب مزمن شود که با تعدادی از شرایط از چاقی گرفته تا زوال شناختی همراه بوده است (۲۵Trusted Source، ۲۶Trusted Source).

بنابراین، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی به منظور کاهش مصرف غذاهای غنی از امگا ۶ از جمله فست فودها و روغن های تصفیه شده و افزایش مصرف غذاهای غنی از امگا ۳ مانند ماهی های چرب برای سلامت کلی بهترین است.

برخی از مطالعات به طور خاص روغن سویا را با پیامدهای منفی سلامت مرتبط می دانند. با این حال، بیشتر تحقیقات در مورد اثرات منفی بالقوه روغن سویا بر سلامت در حیوانات انجام شده است.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داد که رژیم غذایی سرشار از روغن سویا منجر به تغییرات متابولیکی نامطلوب از جمله افزایش چربی بدن، قند خون بالا و کبد چرب در مقایسه با رژیم‌های حاوی روغن نارگیل یا فروکتوز، نوعی قند می‌شود .

علاوه بر این، مطالعات حیوانی همچنین نشان داده است که روغن سویا استریفیه شده، که در محصولاتی مانند مارگارین استفاده می شود، مدیریت قند خون را مختل می کند و منجر به تجمع چربی شکمی می شود .

مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف روغن سویا گرم شده نشانگرهای التهاب و استرس اکسیداتیو را در جوندگان افزایش می دهد.

اگرچه تحقیقات انسانی با کیفیت بالا برای مطالعه اثرات طولانی مدت رژیم غذایی غنی از سویا بر سلامتی مورد نیاز است، اما بهتر است مصرف روغن های غنی از امگا ۶ مانند روغن سویا را محدود کنید و به روغن سویا به عنوان تنها منبع چربی خود متکی نباشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.